Czy sąd może odmówić oddłużenia?

Oddłużenie jest z punktu widzenia dłużników ogromną zaletą postępowania upadłościowego. Polega ono na tym, że kończąc postępowanie Sąd dokonuje jednocześnie umorzenia wszystkich niespłaconych do tego momentu zobowiązań upadłego. Oznacza to, że upadły uzyskuje prawdziwą szansę na nowy początek, bez ciągnącego się za nim ciężaru zaległych zobowiązań. Nie w każdym jednak przypadku oddłużenie jest możliwe. Należy pamiętać, że w praktyce koszty oddłużenia ponoszą wierzyciele, którzy nie otrzymają już nigdy słusznie należnych im przecież środków. Dlatego też prawo wprowadza w tym zakresie pewne ograniczenia.

Przede wszystkim trzeba zazbnaczyć, że oddłużenie nie obejmuje wszystkich kategorii zobowiązań. Nie zostaną umorzone zaległe zobowiązania alimentacyjne, zobowiązania do zapłaty renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci czy też orzeczonych w postępowaniu karnym: kary grzywny, obowiązku naprawienia szkody czy nawiązki. W tych przypadkach interesy wierzycieli są w pełni chronione i nie doznają uszczerbku w wyniku upadłości dłużnika. 

Na oddłużenie nie mogą też liczyć nieuczciwi dłużnicy. Jeżeli dłużnik w sposób celowy doprowadził do swojej niewypłacalności, to jego długi nie zostaną umorzone. To znaczy np. jeżeli dłużnik zaciągał zobowiązania, których nigdy nie zamierzał spłacać, z góry zakładając, że zostaną umorzone w upadłości, albo jeżeli specjalnie wyzbywał się majątku czy też podejmował inne działania na szkodę wierzycieli to Sąd ma obowiązek odmówić ustalenia dla niego planu spłaty, co w praktyce oznacza, że oddłużenie nie będzie w takim przypadku możliwe.

Oddłużenie przysługuje tylko jeden raz na każde dziesięć lat. Jeżeli przed upływem tego terminu dłużnik, wobec którego zastosowano już poprzednio oddłużenie, ponownie popadnie w stan niewypłacalności i w efekcie złoży kolejny wniosek o ogłoszenie upadłości, to postepowanie wprawdzie zostanie normalnie przeprowadzone ale na końu i tak nie dojdzie do umorzenia długów. Żeby je uzyskać dłużnik będzie musiał odczekać do końca 10 letniego terminu przed złożeniem wniosku. Inaczej nie będzie to możliwe. 

Chcesz umówić
się na konsultację?

Jesteśmy kancelarią adwokacko-radcowską zajmującą się profesjonalnie sprawami upadłości konsumenckiej. Chcesz wiedzieć więcej, zgłoś swoją sprawę:

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami bezpośrednio

Zapraszamy do naszej kancelarii w Poznaniu

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie