Zabezpieczenie w kwestii stawki WIBOR zwiastuje korzystny werdykt dla kredytobiorcy

Osoby zaciągające kredyty w polskiej walucie i starające się o unieważnienie umowy kredytu z powodu nieprawidłowości związanych z wskaźnikiem WIBOR, otrzymały specjalne wsparcie polegające na zwolnieniu z konieczności regulowania rat zobowiązań wynikających z tej umowy. To sytuacja nietypowa, ponieważ w takich przypadkach zabezpieczenie zazwyczaj ogranicza się do wstrzymania płatności związanego wyłącznie z WIBOR.

Apelacja w Poznaniu

W apelacji, w której prowadzę działalność (Poznań), znane jest mi jedno korzystne orzeczenie – postanowienie z 22 czerwca 2023 roku (sygn. akt V Cz 9/23/8), które jest już prawomocne. Jest to prawdopodobnie pierwsze prawomocne orzeczenie, które „zamraża” WIBOR na czas trwania procesu. Do tego dochodzą postanowienia sądów w Warszawie (trzy do pięciu), Zielonej Górze, Lublinie i kilku mniejszych sądach.

– mówi Daniel Ostaszewski, radca prawny, wspólnik w kancelarii Czyżewski Nowojski Ostaszewski.

Potrzebny werdykt TSUE

Do czasu jednak, gdy jakaś sprawa nie trafi do TSUE, linia orzecznicza będzie kształtować się bardzo powoli, podobnie jak miało to miejsce w sprawach kredytów frankowych.

– uważa Daniel Ostaszewski

Czytaj więcej na Prawo.pl

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa kredytowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga kredytobiorcom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków.


DANIEL OSTASZEWSKI
radca prawny
e-mail: d.ostaszewski@legal.pl
telefon: 511-030-795

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie