Rząd obniża stopy procentowe i potwierdza nieważność kredytów złotowych (WIBOR)?

Obniżka stóp procentowych to dobra wiadomość dla milionów Polaków, którzy spłacają raty kredytów opartych na wskaźniku WIBOR 3 M. Raty niedługo znacznie zmaleją.  Wiadomość z NBP ucieszyła jednak jeszcze jedną grupę osób: wszystkich tych, którzy pozwali bank o unieważnienie kredytów opartych na WIBOR. Jak donoszą media, sektor bankowy jest nie tylko zaskoczony decyzją ale wręcz zmartwiony tym, iż argument obniżenia stóp przed wyborami, może zostać wykorzystany w sądzie przez pełnomocników kredytobiorców. Dlaczego?  O tym w dzisiejszym wpisie

WIBOR nie jest obiektywny?

Współczynnik Wibor to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wyznaczana jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, które są uczestnikami panelu WIBOR, po odrzuceniu wielkości skrajnych. Mówiąc prościej: bank deklarują po jakiej stawce są w stanie pożyczyć sobie pieniądze na określony czas. 

Na podstawie danych bankowych przekazanych administratorowi: GPW Benchmark  następuje notowanie wskaźnika WIBOR.

W literaturze podkreśla się, iż współczynnik ten nie dotyczy realnych transakcji gospodarczych a wyłącznie deklaracji bankowych. Więcej na ten temat: https://www.cno-legal.pl/kredyty-wibor/

Liczba umów oparta na współczynnik wibor jest ogromna. Choć współczynnik ten jest stosowany od lat niedługo przestanie istnieć. Zastąpi go WIRON, który ma być współczynnikiem bardziej wymiernym i obiektywnym. 

Dlaczego decyzja rządu może mieć znaczenie dla osób które pozwały bank o unieważnienie umowy z WIBOR?

Wątpliwości wielu osób budzi fakt, iż decyzja o tak radykalnej obniżce stóp procentowych wydaje się mieć charakter wyłącznie polityczny. Inflacja w Polsce nadal jest na bardzo wysokim poziomie. Analityce przewidywali obniżkę stóp o 025 pb ale  tak radykalnej decyzji jaka miała miejsce w wykonaniu NBP nie spodziewał się nikt. 

To sprawia. iż wiele osób wskazuje na to, iż komunikaty banku centralnego jest całkowicie niewiarygodny. 

Jak wskazał anonimowy informator dla portalu money.pl “ Za chwilę się okaże, że główny wskaźnik, który rządzi rynkiem, będzie reagował nie na to, co mówi NBP, lecz na informacje pozyskane drogą nieoficjalną”. 

Banki nie są w stanie wycenić WIBORU bo nie są w stanie przewidzieć decyzji politycznych NBP. Skoro tak to współczynnik ten nie jest obiektywny, rzeczywisty i jest podatny na manipulację.

Taka sytuacja nie miałaby miejsca gdyby WIBOR był wskaźnikiem który uwzględnia realne transakcje gospodarcze. 

Podsumowanie- wadliwość wibor do czego prowadzi?

Gdyby uznać, iż WIBOR jest nieprawidłowy to wszystkie umowy kredytów PLN są wadliwe (postanowienie umowne dotyczące zmiany oprocentowania określają  elementy istotne dla umowy kredytu *). Skoro umowa jest wadliwa w zakresie oprocentowania to nie może ona naszym zdaniem nadal obowiązywać- jest nieważna. 

Masz jakieś pytania? Zastanawiasz się czy Twoja umowa kredytowa jest wadliwa? Chcesz pozwać bank a może zostałeś pozwany i szukasz pomocy?

Nasza kancelaria pomaga kredytobiorcom w ponad 900 sporach. uzyskaliśmy już ponad 200 korzystnych wyroków.


DANIEL OSTASZEWSKI
radca prawny
e-mail: d.ostaszewski@legal.pl
telefon: 511-030-795

Ostatnie posty:

Wpisz swój numer
oddzwonimy do Ciebie